Kształcenie na odległość

Aktualności

Relacja zwycięzców konkursu z konferencji Online Educa

Relacja zwycięzców konkursu z konferencji Online Educa

W nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie „Nowoczesna szkoła - zostań ambasadorem kształcenia na odległość" organizowanego przez KOWEZiU w ramach projektu „Model systemu wdrażania i upowszechniania kształcenia na odległość w uczniu się przez całe życie" wyjechaliśmy na konferencję, która odbyła się na przełomie listopada i grudnia 2011 w Berlinie.

Była to 17 ogólnoświatowa konferencja e-learningowa Online Educa poświęcona najbardziej innowacyjnym aspektom nauczania w dobie technologii cyfrowych. Zgromadziła ponad 2000 uczestników z 90 krajów całego świata zainteresowanych e-edukacją. Udział brali przedstawiciele firm zajmujących się szkoleniami, usługami IT, fundacje, uczelnie wyższe oraz szkoły kształcące uczniów na różnych poziomach edukacyjnych. Największą grupę stanowili obywatele Niemiec, Holandii oraz Wielkiej Brytanii, ale nie zabrakło również przedstawicieli z Ameryki, Afryki, Azji i Australii.

Wydarzenie to sprzyjało nawiązywaniu szeregu międzynarodowych kontaktów, pogłębieniu wiedzy na temat najnowszych narzędzi e-learningowych, webcastowych oraz proponowanych usług.

Z Polski uczestniczyło kilkadziesiąt osób, w tym kilku wystawców i kilku prelegentów na konferencyjnych sesjach.

Na sesjach plenarnych występowali eksperci o światowej renomie:

  • Neelie Kroes – Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. Agendy Cyfrowej;
  • Douglas Thomas – autor i profesor z Uniwersytetu z Południowej Karolinie;
  • John Bohannon – dziennikarz czasopisma Science i visiting researcher na Uniwersytecie Harwarda.

Plenarną sesję panelową rozpoczynającą konferencję poprowadził Talal Abu-Ghazaleh, dyrektor Talal Abu-Ghazaleh Organization (TAGorg), który zapraszał do nawiązania współpracy edukacyjnej oraz naukowo-badawczej z krajami arabskimi. Wystąpili także dwaj dziennikarze: Peter Nowak - dziennikarz ds. technologii w kanadyjskiej telewizji internetowej CBS (Canadian Broadcasting Corporation).

Równolegle do konferencji trwały targi, w których wzięło udział ok. 90 wystawców z ponad 20 krajów. W tym roku obecnych było również kilka stoisk narodowych. Wystawiały się instytucje rządowe, takie jak: Ministerstwo Edukacji z Omanu czy Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego Arabii Saudyjskiej, które zaprezentowało uczestnikom Educa barwne stoisko.

Kilkudziesięciu seminariom, które odbywały się w kilku równoległych sesjach towarzyszyły prezentacji najlepszych praktyk pt. EDUCA dla biznesu oraz sesje wymiany wiedzy. Demonstrowano także laboratoria wirtualne oraz sposoby poruszania się w wirtualnej, edukacyjnej chmurze w świecie dzisiejszej e-edukacji. Tej problematyce poświęcono specjalną popołudniową sesję plenarną pt. Nauczanie w chmurze (Learning in the Cloud).

Udział w tak okazałym i bogatym w różnorodność tematów przedsięwzięciu wzbogacił naszą wiedzę, poszerzył doświadczenie i pozwolił na nawiązanie interesujących międzynarodowych znajomości i kontaktów.

Zespół Kreatywnej Szkoły: Anna Mikuła, Danuta Zdonek, Artur Bodziony

Dodaj temat do forum